Zidentyfikowano mechanizmy neuronalne w mózgu, które regulują pozytywne i negatywne wrażenia w interakcji z innymi ludźmi. Pozwalają one rozróżniać przyjemne i nieprzyjemne sytuacje społeczne, również w zmieniających się okolicznościach.
Serotonina i neurotensyna to neuromodulatory, które wpływają na neuroplastyczność, pobudzenie oraz nastrój. Są one uwalniane do hipokampa (odpowiedzialny za emocje, uczenie się i tworzenie nowych wspomnień). Sygnalizują pozytywną lub negatywną wartość emocjonalną. Serotonina wywołuje pozytywne wrażenie w kontakcie z innymi, a neurotensyna negatywne. I co ciekawe: naukowcy eksperymentując w modelu zwierzęcym aktywowali receptor serotoniny i w ten sposób wpływali na powstawanie korzystnego, nagradzającego doświadczenia społecznego.
To oczywiście sugeruje możliwe oddziaływania terapeutyczne w związku z jednym z podstawowych problemów osób ze spektrum autyzmu: trudnością w poznawczej ocenie sytuacji społecznych i odpowiednim odnajdywaniu się w zmieniających się relacjach.
Źródło:
„Serotonin and neurotensin inputs in the vCA1 dictate opposing social valence”
Nature, 30.04.2025 r.
tutaj